Czy wiesz jaka woda do picia będzie dla Ciebie odpowiednia?
Zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od wielu czynników – m.in. od składu diety, temperatury, aktywności fizycznej czy masy ciała. Przyjmuje się, że powinniśmy spożywać 30ml wody na każdy kilogram masy ciała.
Woda jest niezbędnym elementem naszego codziennego życia. Odpowiednia ilość płynów w ciągu dnia jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu, wspiera funkcje metaboliczne i jest kluczowa dla zdrowia skóry oraz ogólnego samopoczucia. Ale przy tak wielu opcjach dostępnych na rynku, jaką wodę warto wybierać? Poniżej przedstawiamy różne rodzaje wody i ich właściwości, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.
Rodzaje wody
Informacje o rodzaju i składzie wody znajdują się na etykiecie. Wybierając wodę, powinniśmy kierować się przede wszystkim stopniem jej mineralizacji i dopasować ją do swoich potrzeb. Dla zaspokojenia pragnienia można sięgać po wody źródlane lub mineralne niskozmineralizowane. Natomiast kiedy woda ma być elementem diety, dostarczającym określonych składników mineralnych należy wybierać odpowiednią do potrzeb wodę mineralną.
Wody dzielimy na podstawie ilości składników mineralnych w niej zawartych. Wyróżniamy:
Wody źródlane – zazwyczaj tańsze od mineralnych, ale jednocześnie mniej wartościowe. Charakteryzują się małą ilością składników mineralnych, która wynosi od 150 do 500 mg/l.
- Zalety: Pochodzi z podziemnych źródeł, często ma naturalny smak i jest wolna od zanieczyszczeń.
- Wady: Może nie zawierać tylu minerałów, co woda mineralna.
- Rada: Dobra do codziennego picia, jeśli preferujesz wodę o bardziej neutralnym smaku.
Wody mineralne – mogą uzupełniać niedobory różnych składników mineralnych, m.in. magnezu i wapnia w diecie.
- Zalety: Naturalnie bogata w minerały, takie jak wapń, magnez i potas, które są korzystne dla zdrowia.
- Wady: Wyższa cena, niektóre osoby mogą nie lubić jej specyficznego smaku.
- Rada: Sprawdź etykiety i wybierz wodę o składzie mineralnym dopasowanym do Twoich potrzeb zdrowotnych.
Przy wyborze tej wody warto jeszcze uwzględnić stopień mineralizacji:
- wody niskozmineralizowane, zawartość składników mineralnych poniżej 500 mg/l
- wody średniozmineralizowane, zawartość składników mineralnych od 500 do 1500 mg/l
- wody wysokozmineralizowane, zawartości składników mineralnych powyżej 1500 mg/l
Wody lecznicze – Wody lecznicze mają unikalne właściwości zdrowotne, dzięki wysokiej zawartości minerałów i specyficznych składników. Nie powinno się pić ich na co dzień, a jedynie przez krótki okres, najlepiej po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Wyróżnia się wody: żelaziste, fluorkowe, jodkowe, siarczkowe, krzemowe, kwasowowęglanowe, szczawy, radonowe. Są przeznaczone do doraźnego stosowania w przypadku niedoboru elektrolitów lub przy niektórych jednostkach chorobowych.
- Zalety: Właściwości zdrowotne: Mogą wspomagać leczenie różnych schorzeń, takich jak dolegliwości układu trawiennego, choroby metaboliczne czy problemy skórne. Naturalne źródło: Pochodzą z naturalnych źródeł, bogatych w specyficzne minerały.
- Wady: Smak: Mogą mieć specyficzny, intensywny smak, który nie każdemu odpowiada. Przeciwwskazania: Niektóre wody lecznicze mogą nie być zalecane do codziennego picia z powodu wysokiej zawartości minerałów.
- Rada: Konsultuj się z lekarzem przed regularnym spożywaniem wód leczniczych, zwłaszcza jeśli masz specyficzne problemy zdrowotne. Wybieraj wody lecznicze z certyfikowanych źródeł.
Wody smakowe – Wody smakowe zyskują na popularności, zwłaszcza wśród osób, które mają trudności z piciem odpowiedniej ilości czystej wody. Woda smakowa tak naprawdę nie jest wodą, lecz napojem.
- Wady: Dodatki: Wody smakowe zawierać cukry, sztuczne słodziki i konserwanty. Koszt: Zwykle droższe niż zwykła woda.
- Rada: Sprawdzaj etykiety! Możesz też samodzielnie przygotować smakową wodę, dodając świeże owoce, zioła (np. miętę) i cytrusy do zwykłej wody.
Woda z kranu – bezpieczna pod kątem mikrobiologicznym. Może dostarczać trochę mniej składników mineralnych niż wody średnio i wysokozmineralizowane, jednak nadal jest zdrowa i wartościowa.
- Zalety: Jest łatwo dostępna, tania i zwykle spełnia standardy bezpieczeństwa w większości krajów.
- Wady: Może zawierać śladowe ilości zanieczyszczeń, takich jak chlor, ołów czy inne metale ciężkie, w zależności od lokalizacji.
- Rada: Używaj filtrów do wody, aby poprawić jej smak i usunąć potencjalne zanieczyszczenia.
Jaką wodę wybrać?
Ze względu na różne rodzaje i przeznaczenia wody, powinno się dostosować je do obecnie panujących warunków oraz stanu zdrowia. W większości przypadków najlepiej sprawdzi się woda średniozmineralizowana.
W przypadku wysokich temperatur, ciężkiej pracy fizycznej lub wzmożonej aktywności, wydalamy z siebie większe ilości potu, przez co tracimy także składniki mineralne. W takich przypadkach będzie woda wysokozmineralizowana.
Są również sytuacje kiedy to woda niskozmineralizowana sprawdzi się lepiej – ta woda będzie dobrym
wyborem dla osób borykających się z problemem tworzenia się kamieni nerkowych oraz małych dzieci.
Picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia jest kluczowe dla zdrowia. Wybierając wodę, zwróć uwagę na jej źródło, skład mineralny oraz wpływ na środowisko. Niezależnie od tego, którą wodę wybierzesz, najważniejsze jest, aby utrzymywać odpowiednie nawodnienie organizmu.
Dbaj o siebie i pij wodę, która najlepiej wspiera Twoje zdrowie!
A Ty, jaką wodę wybierasz? Podziel się z nami w komentarzach swoimi doświadczeniami i preferencjami dotyczącymi różnych rodzajów wody. Czekamy na Twoje opinie!
Dodaj komentarz