Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Jak dieta wpływa na zdrowie psychiczne?

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To doskonała okazja, by zwrócić uwagę na znaczenie zdrowia psychicznego i sposoby jego wspierania. Choć leczenie depresji wymaga profesjonalnej pomocy, istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na nasze samopoczucie, a jednym z nich jest DIETA.

Dieta a samopoczucie psychiczne i leczenie depresji

Coraz więcej badań wskazuje, że to, co jemy, może mieć bezpośredni wpływ na nasz nastrój i zdolność radzenia sobie ze stresem. Dieta bogata w przetworzoną żywność, cukry proste i tłuszcze trans może sprzyjać stanom zapalnym w organizmie, co jest powiązane ze wzrostem ryzyka depresji. Z kolei zdrowa, zbilansowana dieta może wspierać produkcję neuroprzekaźników, takich jak serotonina czy dopamina, odpowiedzialnych za dobry nastrój.

Głównym aspektem wpływającym na zdrowie psychiczne jest dostarczanie odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych (witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych, aminokwasów). Niedobory tych składników mogą przyczyniać się do zaburzeń funkcjonowania mózgu i nasilenia objawów depresji.

  1. Kwasy omega-3
    Kwasy omega-3 (znajdujące się w tłustych rybach, olejach roślinnych, siemieniu lnianym czy orzechach włoskich) mają udowodnione działanie przeciwzapalne i wspierają pracę mózgu. Badania pokazują, że osoby z depresją mają niższe stężenie omega-3 w osoczu, co sugeruje, że depresja może być związana z niedoborem tych kwasów. W przypadku nie spożywania odpowiednich ilości produktów dostarczających kwasów omega-3, zaleca się suplementację.
  2. Witamina D
    Witamina D znana z wpływu na zdrowie kości, pełni również ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Niedobór witaminy D jest powiązany z wyższym ryzykiem depresji, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Warto zadbać o jej suplementację lub wzbogacić dietę o tłuste ryby, jaja i produkty mleczne.
  3. Magnez, cynk i selen
    Magnez (obecny w orzechach, pestkach dyni, kakao i warzywach liściastych) pomaga regulować układ nerwowy i może redukować objawy lęku oraz depresji.
    Cynk odgrywa kluczową rolę w pracy układu nerwowego i odpornościowego. Niedobory cynku mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka depresji oraz nasilenia jej objawów. Główne źródła cynku to pestki dyni, nasiona roślin strączkowych, orzechy, mięso, ryby i produkty pełnoziarniste.
    Selen bierze udział w produkcji enzymów antyoksydacyjnych, chroniących komórki przed stresem oksydacyjnym. Niedobory selenu mogą zwiększać ryzyko depresji oraz zaburzeń nastroju. Selen występuje w orzechach brazylijskich, mięsie, rybach, produktach zbożowych.
  4. Antyoksydanty
    Antyoksydanty, takie jak witamina A, C i E chronią komórki przed stresem oksydacyjnym, który jest jednym z czynników depresji.
    Witamina A znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego (podroby, ryby, jaja, produkty mleczne).
    Witamina C – obecna w świeżych warzywach i owocach, np. papryka, natka pietruszki, brokuły, cytrusy, truskawki.
    Witamina E – produkty pełnoziarniste, nasiona, orzechy, oleje roślinne.
  5. Witamina B6 i B12
    Witamina B6 bierze udział w syntezie serotoniny i dopaminy. Jej niedobory mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i zaburzeń lękowych. Jej źródła to: mięso, ryby, ziemniaki, banany, orzechy.
    Niedobory witaminy B12 mogą prowadzić do obniżenia nastroju, zmęczenia, problemów z koncentracją a nawet do zaburzeń poznawczych. Na jej niedobór szczególnie narażone są osoby na diecie wegetariańskiej i wegańskiej, ponieważ głównymi jej źródłami są produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, jaja, ryby, sery, mleko.
  6. Foliany i homocysteina
    Niedobór kwasu foliowego jest silnie związany z występowaniem depresji. Foliany uczestniczą w metabolizmie homocysteiny, której zbyt wysoki poziom może skutkować uszkodzeniami naczyń krwionośnych przez co wywoływać stres oksydacyjny. Foliany biorą udział w regulacji nastroju poprzez wpływ na produkcję serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Źródła folianów to szpinak, jarmuż, rośliny strączkowe, cytrusy, pełnoziarniste produkty zbożowe i orzechy.
  7. Probiotyki i mikrobiota jelitowa
    Mikrobiota jelitowa to zbiór mikroorganizmów w przewodzie pokarmowym. Jej skład i równowaga mają ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego. Zaburzenia mikrobioty mogą prowadzić do występowania większej ilości stanów zapalnych i stresu oksydacyjnego, które są powiązane z depresją. Stan mikrobioty można poprawić dzięki probiotykom i prebiotykom. Produkty fermentowane, np. jogurty, kefir, kiszona kapusta, kimchi czy tempeh są bogate w probiotyki, natomiast prebiotyki, które stymulują wzrost dobrych bakterii znajdziemy w produktach bogatych w błonnik, np. warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych.

Zalecenia dietetyczne w leczeniu depresji

Dieta wspomagająca leczenie depresji powinna być urozmaicona, pełna świeżych warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, zdrowych tłuszczów oraz białka. W codziennej diecie powinno dostarczać się odpowiednie ilości kluczowych składników odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B, cynk, selen, magnez, witamina D i antyoksydanty lub rozważyć ich suplementację, jeśli podaż z dietą nie jest wystarczająca. W codziennym jadłospisie warto uwzględnić produkty fermentowane oraz błonnik pokarmowy, które wspierają zdrowie jelit i również korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne. Dodatkowo bardzo ważnym elementem diety w depresji jest regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu oraz unikanie stresu.

Nie tylko to, co jemy, ale także to, czego unikamy, ma znaczenie dla zdrowia psychicznego. Zaleca się unikanie przetworzonych produktów spożywczych, fast foodów (zawierają duże ilości sztucznych dodatków, cukru i tłuszczów trans), alkoholu i nadmiaru cukru (mają negatywny wpływ na poziom neuroprzekaźników i mogą prowadzić do wahań nastroju).


Dieta jest istotnym elementem wsparcia zdrowia psychicznego. Wprowadzenie do jadłospisu pełnowartościowych, bogatych w składniki odżywcze produktów i wsparcie mikrobioty jelitowej może znacząco wpłynąć na skuteczność leczenia depresji oraz zapobieganie nawrotom. Pamiętajmy, że zdrowy styl życia, odpowiednia ilość snu i aktywność fizyczna są równie ważne w dbaniu o nasze zdrowie psychiczne. Warto rozmawiać o swoich trudnościach i w razie potrzeby skorzystać z pomocy specjalisty.

Zadbaj o siebie i swoje zdrowie – nie tylko fizyczne, ale i psychiczne!

Co najczęściej wpływa na Twoje samopoczucie – dieta, sen czy aktywność fizyczna? Podziel się w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podziel się z innymi
Instagram